STRONA GŁÓWNA
USTAW JAKO STARTOWA
DODAJ DO ULUBIONYCH


PORADNIK
GPS
KONTAKT
REFERENCJE
CENNIK
SKLEP


GRUPY PRODUKTÓW:
 Piloty / Obudowy pilotów
 AUTO-ELEKTRONIKA
 Układy scalone OBD2
 Usługi
   Poradnik:
 O skutecznej ochronie pojazdów
Jaki błąd popełniają najczęściej klienci wybierając urządzenia do ochrony samochodu?
Kierują się chęcia zabezpieczenia samochodu, ale chcą to zrobić jak najmniejszym kosztem co powoduje, że trafiaja do firm, które oferuja kiepskie urzadzenia i niską jakość usługi

 
 

Co by pan pradził osobom, które chcą zabezpieczyć swoje auto?
Ostrzegałbym przed kierowaniem sie tylko ceną zabezpieczenia.
Należy zwrócic uwagę na to czy urzadzenie posiada certyfikat skuteczności, czy ma motoryzacyjną homologacje europejską E ( nie mylić ze znakiem CE, który jest znakiem deklaratywnym ).
Należy wybrac dobry serwis  z tradycjami istniejący od wielu lat.
Jeżeli np. alarm ma być zamontowany w salonie w którym kupujemy samochód nalezy zwrócic uwage czy jets to produkt z weryfikowany prze producenta samochodów
Naprawdę dobry auto alarm to taki który poprzez konkurs i weryfikacje trafił do sieci dealerskich i występuje w całej Polsce w sieci dealerskiej a nie lokalnie u jednego dealera. Sa to np. alarmy AMX, STER, META, COBRA, CLIFFORD, DOG, CODEPERFECT, CHEETAH.
Ważnym aspektem jest również dopasowanie auto alarmu do typu instalacji elektrycznej w samochodzie. Wspólczesne nowe samochody maja już instalacje cyfrowe tzw. CAN w których instalowane powinny być tylko urządzenia kompatybilne  z tą technologią.
Pamietajmy alarm powinien mieć znak CE, homologacje europejska E wymagana dla produktów motoryzacyjnych oraz powinien być na liście zabezpieczeń uznawanych przez firmy ubezpieczeniowe.
Wiele samochodów jest aktualnie produkowanych już z zabezpieczeniami. Jak Pan ocenia te urządzenia?
Dobrze, że producenci zaczęli dbać o ochronę pojazdów przed kradzieżą, jednak urządzenia, które są fabrycznie montowane należy traktować jako minimalne, podstawowe zabezpieczenie pojazdu. Montaż fabryczny jest montażem seryjnym, powielanym a przez to łatwym do rozszyfrowania i znalezienia metody do radzenia sobie z takich zabezpieczeniem. Ktoś kto chce dobrze chronić swój pojazd, powinien zastosować dodatkowe zabezpieczenia.

Jakie to powinny być zabezpieczenia i komu powierzyć ich instalację?
Jeżeli samochód ma fabryczny immobiliser, czyli elektroniczny "unieruchamiacz", który uniemożliwia nieuprawnionej osobie uruchomienie samochodu i jazdę nim, radziłbym zainstalować auto alarm. Auto alarm chroni pojazd przed kradzieżą i okradzeniem, immobiliser tylko przed kradzieżą pojazdu. W ten sposób będziemy mieli podwójną ochronę: 1. przed kradzieżą pojazdu i 2.  przed okradzeniem pojazdu. Dobrze chroniony samochód powinien mieć zawsze zainstalowany system, który sygnalizuje próby jego naruszenia oraz uruchomienia silnika i zarazem unieomżliwa jego uruchomienie. System taki powinien miec możliwość przesłania sms-em informacji do właściciela o próbie kradzieży samochodu. Najlepiej gdyby był włączany i wyłączany nie w tradycyjny sposób tzn. z dodatkowego pilota lub klucza fabrycznego samochodu tylko np za pomoca karty radiowej. W drogich samochodach powinnismy zainstalować systemy lokalizacji pojazdów. Aktualnie najskuteczniejszym systemem są systemy radiowe proponowane przez norweską fimę Guard System, które pozwalaja na z lokalizowanie samochodu nawet jeżeli jest on w budynku z dokładnoscia do kilku centymetrów. Zatem zawsze powinniśmy zadbać, żeby w swoim samochodzie mieć system antkradziezowy, blokujacy silnik z ochroną antyporwaniową  oraz z powiadomieniem sms, a w drogich autach dodatkowo zainstalowac moduł Guard System.
Obowiazkowo samochód powinien byc oznakowany mikroczasteczkami i wpisany do europejskiej bazy samochodów oznakowanych. Jeżeli kupujemy nowy samochód instalacje autoalarmu najlepiej powierzyć dealerowi sprzedającemu nam samochód.  W okresie eksploatacji pojazdu obsługiwać będzie nas jedna firma i unikniemy problemów zwiazanych z rozpatrywaniem gwarancji. Jeżeli kupujemy samochód używany najlepiej zrobić to w specjalistycznym autoryzowanym serwisie. Pamiętać należy, że urządzenia powinny być atestowane a montujący czy to dealer czy zakład specjalistyczny powinni mieć autoryzację.

Dlaczego twierdzi Pan, że jeżeli chcemy mieć dobrze chroniony samochód to powinniśmy mieć zainstalowany
We współczesnych technikach ochrony pojazdu, auto alarm to centralne urządzenie systemu ochrony. Wyjaśnijmy to na przykładzie. Mamy samochód zabezpieczony tylko blokadą mechaniczną. Złodziej wyłamuje drzwi lub wybija szybę, robi to w nocy. Dostaje się do wnętrza , penetruje je, okrada samochód, zabiera to co sobie upatrzył. Ma sporo czasu, żeby to zrobić i nic mu w tym nie przeszkadza. Jeżeli byłby w tym samochodzie dobry auto alarm, dobrze zainstalowany, musiałby robić to przy hałasującej syrenie, w pośpiechu i stresie, że ktoś zaraz zareaguje. To samo dzieje się, jeżeli chce ukraść auto. Musi próbować uruchomić je przy hałasującej syrenie. Gdy nie ma alarmu ma czas i spokój na pokonywanie zabezpieczenia mechanicznego. Nawet jeżeli uciszy syrenę, to działa już w większym stresie i dodatkowo musi oprócz blokady mechanicznej pokonać blokadę elektryczną. Każdy współczesny auto alarm pełni również funkcję immobilisera i odcina co najmniej jeden obwód elektryczny decydujący o uruchomieniu silnika. Taką samą sytuację mamy również, gdy auto chronione jest tylko immobiliserem. Auto alarm jest bazą do stworzenia skutecznego systemu ochrony pojazdu.

Jak kształtują się ceny dobrych systemów zabezpieczeń ?
W zależności od konfiguracji i rodzaju wybranych urządzeń między 2000 a 6000 złotych licząc koszt razem z montażem. W relacji np. do samochodu o wartości powyżej 100 tysiecy złotych stanowi to mniej niż 5 % wartości samochodu. Właściciel tak zabezpieczonego samochodu uzyskałby zapewne 50% zniżkę w ubezpieczeniu AC w części kradziezowej, które przy tej wartości auta jest bardzo wysokie i koszty poniesione na zabezpieczenie szybko się zwracają. Oceniam, że warto wydać takie pieniądze za takie zabezpieczenie mając bardzo drogie auto. Tańsze samochody można zabezpieczyć taniej.


Copyright © 2003 by Certus, e-mail: biuro@certus.pl, Design by Advert